Διαπολιτισμική Εκπαίδευση & Υποστήριξη Προσφύγων - Μεταναστών

Διάρκεια Επιμόρφωσης

Η χρονική διάρκεια του Επιμορφωτικού E-learning Προγράμματος, αντιστοιχεί σε 300 διδακτικές ώρες εξ’ αποστάσεως ασύγχρονης εκπαίδευσης.

Σε ποιους απευθύνεται

Το επιμορφωτικό πρόγραμμα αφορά άτομα που σχεδιάζουν να ασχοληθούν με τη επαγγελματική συμβουλευτική και τον επαγγελματικό προσανατολισμό. Ακόμη ενδιαφέρει εκείνους που εξετάζουν νέες δυνατότητες σταδιοδρομίας ως στελέχη ΣΥΥ, ως επαγγελματικοί σύμβουλοι αλλά και σε όσους επιθυμούν μια αξιόλογη και αναγνωρισμένη επιμόρφωση από ένα ηγετικό φορέα του επαγγελματικού προσανατολισμού. Παράλληλα, απευθύνεται σε μελλοντικά στελέχη που θα απασχοληθούν σε θέσεις που αφορούν την κατάρτιση, την εκπαίδευση και την επαγγελματική εξέλιξη των ενηλίκων, σε εκπαιδευτικούς, σε εκπαιδευτές ενηλίκων, σε στελέχη και εμπλεκόμενους με τη διδασκαλία ενηλίκων σε προγράμματα δια βίου μάθησης καθώς και σε ψυχολόγους και αποφοίτους Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας που ενδιαφέρονται να εργαστούν στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας.

Μοριοδότηση

Η συγκεκριμένη επιμόρφωση μοριοδοτείται και αποτελεί συνεκτιμώμενο προσόν σε Προκηρύξεις:

1. για Εκπαιδευτές Ενηλίκων στις Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.), στις Πειραματικές Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (Π.Σ.Ε.Κ.) και στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) του ΟΑΕΔ - σε ειδικότητες αντίστοιχης θεματικής με τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση - με το μέγιστο αριθμό μορίων (2)
  2. για Εκπαιδευτές Ενηλίκων στα Δημόσια Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δ.ΙΕΚ) και στις Δημόσιες Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δ.ΣΕΚ) του ν. 4186/2013 (Α’ 193) - σε ειδικότητες αντίστοιχης θεματικής με τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση - με το μέγιστο αριθμό μορίων (2)
  3. για Κοινωνικούς Λειτουργούς, Φιλολόγους, Ψυχολόγους κλπ του Ι.Νε.Δι.Βι.Μ με 1,5 μόριο
  4. Από Δήμους, ΜΚΟ και ΥΠΠΕΘ στην εκπαίδευση παλιννοστούντων και μεταναστών.

Πρόγραμμα Επιμόρφωσης

Α’ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

• Εννοιολογικές διευκρινίσεις
  • Η ποικιλομορφία του μαθητικού δυναμικού
  • Εκπαιδευτικές και κοινωνικές επιδράσεις (στερεότυπα, οικογένεια)
  • Η ψυχολογική πλευρά (Μετατραυματικές εμπειρίες)
  • Πώς οι εκπαιδευτικοί μπορούν να βοηθήσουν τους πρόσφυγες μαθητές (νεοαφιχθέντες)

Β’ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

•  Διδακτικά μοντέλα ένταξης
  •  Διαχείριση της διαπολιτισμικής σχολικής τάξης.
  •  Καλές Πρακτικές ένταξης και μάθησης
  •  Δραστηριότητες στη τάξη Βιωματικές προσεγγίσεις